Новости
Воскресенье, 02 февраля 2020 06:07

Завершился XXXIV конкурс по бурятскому языку "ЭХЭ ХЭЛЭН МАНАЙ БАЯЛИГ"

Результаты XXXIV конкурса по бурятскому языку "ЭХЭ ХЭЛЭН МАНАЙ БАЯЛИГ". Конкурс на знание языка, традиции и культуры бурят - среди школьников Этнической Бурятии.

Победителями сегоднящнего праздника конкурса стала команда из Курумканской средней школы № 2, Курумканского района. Они набрали 117,1 баллов в общекомандном зачете, опередив команду из села Харлун на 0,6 балла.
2 место заняла команда школьников из села Харлун Бичурского района.
3 место школьники из села Алан Хоринского района.

Поздравляем школьников и преподавателей.

Организатор : Буддийская традиционная Сангха России,
Буддийский университет "Даши Чойнхорлин" им. Дамба Даржа Заяева.

Конкурс прошел при поддержке торговой группы "Абсолют".

Напомним, что от конкурса к конкурсу оргкомитет праздника старается ввести все новые и новые виды состязаний, которые приносят нашим детям огромную практическую пользу, как в быту, в жизни, так и в сфере личностного роста, духовного развития, становления характера, обретению множества важнейших навыков — и в этом мы видим серьезнейший вклад Сангхи России при поддержке меценатов в фундаментальное развитие личности подрастающего поколения Бурятии.

Конкурс прошел по 8-ми разным номинациям: начиная от бурятского языка и завершая танцем в своем родном стиле.
Идея конкурса Танцы в родном своем стиле - это создание народного единого танца . На данный момент у нас нет своего единого танца, как у всех народностей. Поэтому, опираясь именно на эти конкурсы мы можем создать свой необычный танец, который примут все.

Все навыки полученные на конкурсах детям понадобятся в будущем, ведь именно они будут передавать все знания и язык будущему поколению. Мы увидим результаты через 10 лет, что силы вложенные в детей были непростые.

С каждым конкурсом мы видим , что знания у детей становятся больше и больше, это радует.

Победители в номинациях получают призы и отдельно вручаются общекомандные призы.

Результаты по номинациям:

«ЭХЭ ХЭЛЭН – МАНАЙ БАЯЛИГ». БҮГЭДЭ БУРЯАДАЙ СУРГУУЛИНУУДАЙ ХООРОНДО ИВАЛГЫН ДАСАНДА ҮНГЭРЖЭ БАЙДАГ 34 НААДАМАЙ ДҮНГҮҮД

«БУРЯАД ХЭЛЭН» - Бурятский язык
гэжэ номинациин найман үрөөнүүдэй Эрхим бүлэгүүд

1. Хориин аймагай Ааланай дунда сургуули
2. Зэдын аймагай Дээдэ-Үшөөтэйн дунда сургуули
3. Зэдын аймагай Гэгээтэйн дунда сургуули
4. Хурамханай аймагай Хурамхаанай 2-дохи дунда сургуули
5. Зэдын аймагай Цагаатайн дунда сургуули
6. Яруунын аймагай Нарһатын 1-дэхи дунда сургуули
7. Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй бүлэг
8. Мухаршэбэрэй аймагай Галтайн дунда сургуули


УРАН ГАРТАН - Умелые ручки

I Буянтуева Алтана, Буряад Уласай үндэсэтэнэй 1-дэхи лицей-интернат
II Халзанова Вика, Мухаршэбэрэй аймагай Галтайн дунда сургуули
III Бишадаева Гэрэлма, Хурамханай аймагай Хурамхаанай 2-дохи дунда сургуули

МОДОН ДАРХАН - Мастер по дереву

I Раднаев Булат, Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй бүлэг
II Бадмаев Арсалан, Хурамхаанай аймагай Хурамхаанай 2-дохи дунда сургуули
III Дамдинов Батор, Яруунын аймагай Нарһатын 1-дэхи дунда сургуули


УРАН БАРИМАЛ - Мастер по лепке.

I Найданова Мэдэгма, Сэлэнгын аймагай Жаргалантын дунда сургуули
II Рычкова Настя, Хяагтын аймагай Алтайн дунда сургуули
III Цогтоева Сарана, Сэлэнгын аймагай Загастайн дунда сургуули

ХАМБА ЛАМЫН ШАН АБАЛГЫН ТЭМСЭЭН - Вопросы Хамбо Ламы.

I Аранжапова Ирина, Улаан-Сүхэ аймагай Шаргалжанай дунда сургуули
II Чойдонов Арсений, Зэдын аймагай Гэгээтэйн дунда сургуули
III Данзанова Мария, Сэлэнгын аймагай Жаргалантын дунда сургуули


УРАН ЗОХЁОЛ ОРШУУЛГА, УРАН УНШАЛГА - Перевод сочинений и рассказов, Умелый рассказ.

I Хурамханай аймагай Хурамхаанай 2-дохи дунда сургуули
II Зэдын аймагай Цагаатайн дунда сургуули
III Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй бүлэг

ЭТИГЭЛ ХАМБАДАА ЗАЛЬБАРАЛ, ДОНШУУР МААНИ, САГААН ДАРА ЭХЫН МАГТААЛ
I Зэдын аймагай Цагаатайн дунда сургуули
II Сэлэнгын аймагай Үбэр-Зөөхэйн дунда сургуули
III Сэлэнгын аймагай Харганаагай дунда сургуули

НЮТАГАЙ БҮЖЭГ - Танец

I Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй бүлэг
II Зэдын аймагай Цагаатайн дунда сургуули
III Улаан-Үдэ хотын «Тэрэнги» бүлгэм


Арбан Тусгаар шан хубиин хэрэг эрхилэгшэ Гармаев Станислав Владимировичаас барюулна- Отдельный приз от Гармаева Станислава

1. Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй бүлэг (хүбүүндэ)
2. Загарайн аймагай Асагадай дунда сургуули (хүбүүндэ)
3. Зэдын аймагай Цагаатайн дунда сургуули (хүбүүндэ)
4. Сэлэнгын аймагай Үбэр-Зөөхэйн дунда сургуули (хүбүүндэ)
5. Улаан-Үдэ хотын «Тэрэнги» бүлгэм (хүбүүндэ)
6. Улаан-Үдэ хотын 54-дэхи дунда сургуулиин «Дүхэриг» бүлгэм (хүбүүндэ)
7. Улаан-Үдэ хотын 54-дэхи дунда сургуулиин «Жаргалтай бүлэ» бүлгэм (хүбүүндэ)
8. Яруунын аймагай Нарсатын 1-дэхи дунда сургуули (хүбүүндэ)
9. Улаан-Үдэ хотын «Зандан жуу» түб (басаганда)
10. Хориин аймагай Ааланай дунда сургуулиин Даяна Зандеевада барюулагдана

 

Общекомандные результаты.

суури сургуули оноо

1. Хурамхаанай аймагай Хурамхаанай 2-дохи дунда сургуули 117,1
2. Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй бүлэг 116,95
3. Хориин аймагай Ааланай дунда сургуули 116,45
4 Сэлэнгын аймагай Жаргалантын дунда сургуули 115,25
5 Зэдын аймагай Дээдэ-Үшөөтэйн дунда сургуули 109,05
6 Сэлэнгын аймагай Ноёхоной дунда сургуули 108,65
7 Зэдын аймагай Цагаатайн дунда сургуули 108,6
8 Буряад Уласай үндэһэтэнэй 1-дэхи лицей-интернат 106,3
9 Улаан-Сүхэ аймагай Шаргалжанай дунда сургуули 104
10 Сэлэнгын аймагай Харганаагай дунда сургуули 103,9
11 Яруунын аймагай Нарһатын 1-дэхи дунда сургуули 100,5
12 Хяагтын аймагай Алтайн дунда сургуули 100
13 Зэдын аймагай Гэгээтэйн дунда сургуули 99,65
14 Улаан-Үдэ хотын «Зандан жуу» түб 93,6
15 Баргажанай аймагай Уланай дунда сургуули 93,05
16 Сэлэнгын аймагай Үбэр-Зөөхэйн дунда сургуули 88,6
17 Ивалгын аймагай Дээдэ-Ивалгын дунда сургуули 86,25
18 Мухаршэбэрэй аймагай Галтайн дунда сургуули 83,5
19 Зэдын аймагай Боргойн дунда сургуули 79,3
20 Улаан-Үдэ хотын 18-дахи дунда сургуули 78,5
21 Ивалгын аймагай Оронгын дунда сургуули 77,75
22 Загарайн аймагай Асагадай дунда сургуули 77,35
23 Улаан-Үдэ хотын 54-дэхи дунда сургуулиин «Дүхэриг» бүлгэм 77,35
24 Улаан-Үдэ хотын 28-дахи элүүржүүлгын интернат-сургуули 75,25
25 Сэлэнгын аймагай Сэлэндүүмын дунда сургуули 75
26 Улаан-Үдэ хотын 9-дэхи дунда сургуули 65,65
27 Улаан-Үдэ хотын «Тэрэнги» бүлгэм 64,75
28 Улаан-Үдэ хотын 54-дэхи дунда сургуулиин «Жаргалтай бүлэ» бүлгэм 64,25
29 Сэлэнгын аймагай Новоселенгинскын дунда сургуули 60,25
30 Ивалгын аймагай Доодо-Ивалгын дунда сургуулиин 1-дэхи бүлгэм 56
31 Ивалгын аймагай сужаагай дунда сургуулиин «Мүшэд» бүлгэм 52
32 Сэлэнгын аймагай Загастайн дунда сургуули 46,2
33 Ивалгын аймагай сужаагай дунда сургуулиин «Одод» бүлгэм 45,3
34 Улаан-Үдэ хотын 2-дохи дунда сургуули 36
35 Сэлэнгын аймагай Галуута нуур хотын 92-дохи сургуули 34
36 Улаан-Үдэ хотын 7-дохи дунда сургуули 34
37 Ивалгын аймагай Гэльбэрын дунда сургуули 30,75
38 Улаан-Үдэ хотын 33-дахи гимнази 28
39 Улаан-Үдэ хотын 46-дахи дунда сургуули 22
40 Улаан-Үдэ хотын 3-дахи Лингвистическэ гимнази 21
41 Ивалгын аймагай Доодо-Ивалгын дунда сургуулиин "Арюун булаг" бүлгэм 17,5
42 Улаан-Үдэ хотын 52-дохи дунда сургуули 16
43 Улаан-Үдэ хотын 27-дохи лицей 12
44 Улаан-Үдэ хотын 60-дахи дунда сургуули 12
45 Ивалгын аймагай Каленовын дунда сургуули 4

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии