Новости
Воскресенье, 17 февраля 2019 18:52

XXVIII конкурс по бурятскому языку «ЭХЭ ХЭЛЭН – МАНАЙ БАЯЛИГ»

16 февраля 2019 года в Буддийском университете "Даши Чойнхорлин" им. Дамба Даржа Заяева завершился XXVIII конкурс по бурятскому языку «ЭХЭ ХЭЛЭН – МАНАЙ БАЯЛИГ» среди учащихся школ этнической Бурятии. 

Организатор конкурса Буддийская традиционная Сангха России. 
Участие в конкурсе приняли 65 школы.

Радостно - что такие большие компании как АБСОЛЮТ помогают проводить такие конкурсы, понимают, что нужно возрождать язык, культуру, традиции и обычаи. 
Сегодня участники показывали навыки исполнения на народном инструменте Морин Хуур. Во время игры команда должна петь песню на бурятском языке. Школьникам приходится сложно, и не все справляются со своими заданиями, но уже есть результаты. Еще не все команды приобрели народный инструмент. Дети с большим желанием и стремлением хотят научиться играть на Морин Хууре.
"В песне душа народа, а услышав однажды звуки Морин Хуура, вы запомните их навсегда. Прекрасная музыка волнует душу каждого, доходя до самого сердца".

Конкурсанты рассказывали на бурятском языке рассказы, истории , очерки, повести и эссе как собственного сочинения, так и произведения известных авторов. Это считается самым сложным заданием, так как нужно иметь богатый художественный запас слов на бурятском языке. Школьники получили новые домашние задания. 

Итоги по номинациям и общекомандные результаты: 
«ЭХЭ ХЭЛЭН – МАНАЙ БАЯЛИГ». БҮГЭДЭ БУРЯАДАЙ СУРГУУЛИНУУДАЙ ХООРОНДО ИВАЛГЫН ДАСАНДА ҮНГЭРЖЭ БАЙДАГ XХVIII НААДАМАЙ ДҮНГҮҮД

«БУРЯАД ХЭЛЭН»
гэжэ номинациин зургаан үрөөнүүдэй Эрхим бүлэгүүд
1. Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй бүлэг
2. Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимнази
3. Сэлэнгын аймагай Жаргалантын дунда сургуули
4. Хориин аймагай Ааланай дунда сургуули
5. Хэжэнгын аймагай Хэжэнгын дунда сургуулиин "Жэмбүүр" бүлгэм
6. Зэдын аймагай Доодо-Бургалтайн дунда сургуули

ЭТИГЭЛ ХАМБАДАА ЗАЛЬБАРАЛ, ДОНШУУР МААНИ, САГААН ДАРА ЭХЫН МАГТААЛ
I Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй бүлэг
II Сэлэнгын аймагай Үбэр-Зөөхэйн дунда сургуули
III Хэжэнгын аймагай Хэжэнгын дунда сургуулиин "Жэмбүүр" бүлгэм

ОРОД ДУУНУУДЫЕ БУРЯАДААРАА ДУУЛАЯ
I Захааминай аймагай Санагын дунда сургуули
II Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй бүлэг
III Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимнази

УРАН ГАРТАН
I Чойдонова Алина, Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимнази
II Буянтуева Алтана, Буряад Уласай үндэсэтэнэй 1-дэхи лицей-интернат
III Доржиева Дари , Сэлэнгын аймагай Жаргалантын дунда сургуули
МОДОН ДАРХАН
I Цыбиков Хангал, Захааминай аймагай Хуртагын дунда сургуули
II Шарастепанов Бато, Ахын аймагай Бүрэнголой дунда сургуули
III Дандаров Цокто, Сэлэнгын аймагай Сэлэндүүмын дунда сургуули

УРАН БАРИМАЛ
I Цыдыпова Катияни, Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимнази
II Рампилова Адиса, Хэжэнгын аймагай Хэжэнгын дунда һургуулиин "Жэмбүүр" бүлгэм
III Тумуров Владислав, Захааминай аймагай Михайловкын дунда сургуули

ХАМБА ЛАМЫН ШАН АБАЛГЫН ТЭМСЭЭН
I Дулмажапова Аня, Хэжэнгын аймагай Хэжэнгын дунда сургуулиин "Урагшаа" бүлгэм
II Жапов Аюржана, Буряад Уласай үндэһэтэнэй 1-дэхи лицей-интернат
III Чойдопов Арсений, Зэдын аймагай Петропавловкын дунда сургуули
УРАН ЗОХЁОЛГО
I Цынгенова Суранзан, Захааминай аймагай Хуртагын дунда сургуули
II Баторова Надежда, Ахын аймагай Бүрэнголой дунда сургуули
III Осорова Бэлигма, Хэжэнгын аймагай Чисаанын дунда сургуули
УРАН ОРШУУЛГА
I Баторова Надежда, Ахын аймагай Бүрэнголой дунда сургуули
II Хандуева Сурена, Захааминай аймагай Хуртагын дунда сургуули
III Осорова Бэлигма, Хэжэнгын аймагай Чисаанын дунда сургуули

Общекомандные результаты : 
место, школа, баллы.

1. Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй бүлэг. 140,9
2. Сэлэнгын аймагай Жаргалантын дунда сургуули. 138,4
3. Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимнази 136,4
4. Хориин аймагай Ааланай дунда сургуули 131,3
5. Ахын аймагай Бүрэнголой дунда сургуули 130,1
6. Захааминай аймагай Хуртагын дунда сургуули. 128,8
7. Хэжэнгын аймагай Хэжэнгын дунда сургуулиин "Жэмбүүр" бүлгэм . 127,7
8. Яруунын аймагай Эгэтын-Адагай дунда сургуули. 126,4
9. Буряад Уласай үндэһэтэнэй 1-дэхи лицей-интернат. 123,7
10. Зэдын аймагай Доодо-Бургалтайн дунда сургуули. 123,5
11 Захааминай аймагай Санагын дунда сургуули. 122,5
12 Хэжэнгын аймагай Чисаанын дунда сургуули. 120,1
13 Улаан-Сүхэ аймагай Шаргалжанай дунда сургуули. 120
14 Хэжэнгын аймагай Хэжэнгын дунда сургуулиин "Урагшаа" бүлгэм. 119,5
15 Хэжэнгын аймагай Хэжэнгын дунда һургуулиин "Бүргэд" бүлгэм. 114,2
16 Захааминай аймагай Михайловкын дунда сургуули. 113,9
17 Хяагтын аймагай Хяагтын-Адагай дунда сургуули. 112,9
18 Хяагтын аймагай суглуулагдамал «Найрамдал » бүлгэм. 112,8
19 Зэдын аймагай Гэгээтэйн дунда сургуули 111,6
20 Улаан-Үдэ хотын «Зандан Жуу» түб 107,7
21 Зэдын аймагай Петропавловкын дунда сургуули. 107,2
22 Сэлэнгын аймагай Сэлэндүүмын дунда сургуули. 107,2
23 Баргажанай аймагай Хилганын дунда сургуули. 106,9
24 Загарайн аймагай Асагадай дунда сургуули. 106,8
25 Сэлэнгын аймагай Ноёхоной дунда сургуули. 105,5
26 Ивалгын аймагай Дээдэ-Ивалгын дунда сургуули. 105,4
27 Хэжэнгын аймагай Ородой дунда сургуулиин "Алтан буурсагууд" бүлгэм 104,1
28 Сэлэнгын аймагай Галуута нуур хотын 4-дэхи дунда сургуули. 98,5
29 Ивалгын аймагай Оронгын дунда сургуули. 97,5
30 Сэлэнгын аймагай Үбэр-Зөөхэйн дунда сургуули. 95,3
31 Мухаршэбэрэй аймагай Галтайн дунда сургуули. 95
32 Улаан-Үдэ хотын суглуулагдамал "Тэрэнги" бүлэг. 93,6
33 Зэдын аймагай Боргойн дунда сургуули 92,3
34 Улаан-Үдэ хотын 54-дэхи дунда сургуулиин "Дүхэриг" бүлэг. 91,7
36 Хяагтын аймагай Хяагта хотын 3-дахи дунда сургуули. 91,4
35 Хурамхаанай аймагай Хурамхаанай 1-дэхи дунда сургуули. 88,3
37 Ивалгын аймагай Гэльбэрын дунда сургуули. 81,8
38 Сэлэнгын аймагай Загастайн дунда сургуули. 74
39 Ивалгын аймагай Доодо-Ивалгын дунда сургуули. 70,5
40 Түнхэнэй аймагай Харбяангуудай дунда сургуули. 70,5
41 Улаан-Үдэ хотын 8-дахи дунда сургуули 67,5
42 Зэдын аймагай Дээдэ-Ториин дунда сургуули. 65,5
43 Сэлэнгын аймагай Галуута нуур хотын 2-дохи дунда сургуули. 65
44 Зэдын аймагай Дэрэстэйн дунда сургуули 55,3
45. Сэлэнгын аймагай Галуута нуур хотын 6-дахи дунда сургуули. 53,2
46. Сэлэнгын аймагай Новоселенгинскын интернат-сургуули. 49
47. Ивалгын аймагай hужаагай дунда сургуули. 48
48. Сэлэнгын аймагай Харганаагай дунда сургуули. 48
49. Сэлэнгын аймагай Галуута нуур хотын 3-дэхи дунда сургуули. 44,3
50. «Буряад үнэн» сониной бүлэг. 43,5
51. Ивалгын аймагай Доодо-Ивалгын дунда сургуулиин 2-дохи бүлгэм. 43,5
52. Улаан-Үдэ хотын 19-дэхи дунда сургуули 40
53. Улаан-Үдэ хотын 51-дахи дунда сургуули 39,5
54. Улаан-Үдэ хотын 42-дахи дунда сургуули 35
55. Улаан-Үдэ хотын 37-дохи дунда сургуули 32,5
56. Улаан-Үдэ хотын 1-дэхи дунда сургуули 31,9
57. Улаан-Үдэ хотын 56-дахи физикэ, тоо бодолгын шэглэлтэй сургуулиин «Солонго» бүлгэм 31,8
58. Улаан-Үдэ хотын 63-дахи дунда сургуули 31
59. Ивалгын аймагай Сотниковой дунда сургуулиин 2-дохи бүлгэм. 28,5
60. Ивалгын аймагай Сотниковой дунда сургуули. 26
61. Ивалгын аймагай Ивалгын дунда сургуулиин «Халюута» бүлгэм. 25
62. Улаан-Үдэ хотын 57-дохи дунда сургуули 23
63. Улаан-Үдэ хотын 56-дахи физикэ, тоо бодолгын шэглэлтэй сургуулиин «Табан хурган» бүлгэм. 20
64. Ивалгын аймагай Ивалгын дунда сургуули 19,2
65. Улаан-Үдэ хотын 40-дэхи дунда сургуули 10

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии